Časy se mění a my s nimi?! Jsme lepší?

Etiketa včera, dnes a zítra

Pokud máte pocit, že se dnes méně a méně dbá pravidel společenského chování a není to lepší ani z hlediska etikety obecně, chci vás dnes potěšit. Není to ideální – to je pravda. Práce jak na kostele. Kamkoli člověk jde, vidí prostor pro zlepšení. Přestože bohužel stále sklízíme zkažené ovoce čtyřiceti let komunistického režimu, nelze se na to stále vymlouvat. Už třicet let žijeme ve svobodné zemi.

Vše se mění a my také…

Já mám ale za to, že to rozhodně lepší je a zlepšuje se to každým dnem. Kultura kvete. Příležitostí jít do společnosti je mnoho. Lidé obchodují a komunikují s celým světem. Dnes byste se zcela určitě zesměšnili, kdybyste na obchodní večeři v luxusní restauraci s britským obchodním partnerem začali olizovat nůž nebo se zakousli do pečiva vašeho protějšku, kterého chcete oslnit svou nabídkou. Konkurence číhá za rohem, má stejně dobrou nabídku a vy máte jen jednu šanci.

 Vše se mění. I etiketa. V současné situaci – koronavirové pandemie – na scénu vstupuje mj. etiketa videokonferencí a homeoffice. Ne že by dosud videokonference a homeoffice neexistovaly, ale dnes jsou pro mnoho lidí zásadní v jejich práci a dress codu a etiketě pro takové situace najednou musíme věnovat pozornost. Kdo by si to byl před třemi měsíci pomyslel, že?

Co taková etiketa kouření? Cca před sto lety se tento společenský fenomén stal symbolem svobody a emancipace. Zejména pro ženy. Pánové nosili kuřácká saka do kuřáckých salónů. Jaký rozdíl oproti dnešku….

Etiketa nezamrzla v minulém století. Mění se, tak jak se mění společnost, lidi a situace, ve kterých se každý den ocitáme.
Jsme lepší?

Platí stále, co řekl Guth-Jarkovský?

Etiketa nezamrzla v minulém století. Mění se, tak jak se mění společnost, lidi a situace, ve kterých se každý den ocitáme. Lidé žijící v době první republiky zcela jistě netušili, jaké jsou zásady komunikace po internetu nebo dress code pro videokonference. Dnes nám přijdou úsměvné rady Jiřího Gutha Jarkovského ohledně použití kočáru,  předávání podobenek mezi svobodnou slečnou a jejím nápadníkem nebo pravidla zásnub z doby první republiky.

A přestože jsou tu situace a pravidla, která postupem času odešla nebo se přestala používat, existuje však spousta zásad společenského chování, která nevyjdou z módy nikdy.

Guth Jarkovský například říká: Pozveš-li někoho do kočáru, povozu nebo automobilu, vždy mu nabídneš čestné místo po své pravici. A to platí stále❤

I za komunistického režimu, kdy byla etiketa považována za zapovězenou buržoazní záležitost Západu, lidé nechodili do divadla v teplácích, ve svetru a holinkách. To znamená, že pravidla etikety a společenského chování jsou nadčasová a trvalá.

Zkažená mladá generace?

Někdo si dneska třeba posteskne, že mladá generace pravidla společenského chování nedodržuje a neřídí se jimi. Starší generace v každé epoše si na tu mladší obvykle stěžuje. Toto se dělo staletí před naším letopočtem a děje se to stále. Každá generace žije v určitém prostředí, atmosféře a specifické době, které ta starší generace nerozumí. Tak to vždy bylo a bude.

Rozhodně za ty tisíce let lidského pokolení není možné, aby po tolika generacích ta naše současná nejmladší – poslední v řadě  – byla nejzkaženější ze všech za celou historii lidstva. Jde zkrátka o jiný pohled na svět.

Etiketa nezamrzla v minulém století. Mění se, tak jak se mění společnost, lidi a situace, ve kterých se každý den ocitáme.
Jsme lepší?

Můžeme být lepší?

Můžeme. Rodina je základ.

Není nutné zahrnovat naše děti hromadou rad a návody na život  a neustále je poučovat a „snažit se je vychovávat“. V každé rodině děti odezírají vše, co my dospělí uděláme. Každý den. Každou minutu. Jak spolu rodiče mluví, jak se k sobě chovají, jestli tatínek maminku pohladí, jak se rodiče chovají ke svým rodičům, jestli prostírají stůl nebo jestli vůbec společně jí, jestli pomlouvají ostatní, umí pozdravit, poděkovat, jestli jsou k sobě i ostatním slušní a zdvořilí.

Myslete na to, že vše začíná v rodině a vy jste tvůrci nové generace a jste zodpovědní za to, jak se ta bude chovat a vychovávat tu další generaci.

Nenervujte se touto zodpovědností. Chovejte se doma, tak jak byste se chovali u cizích lidí. Buďte slušní, zdvořilí, chápaví a milí. Vynadali byste návštěvě za to, když vylije omylem džus na podlahu? Ne. Řeknete: Nevadí, v pořádku. To se může stát každému. A ještě to pochopitelně vytřete. Chováte se stejně k vašim dětem? Pokud ano, tak je to skvělá zpráva. Budou se tak chovat jako dospělí i ve své rodině a k ostatním lidem.

Nikde není pozdě změnit své návyky, reakce v každodenních situacích směrem k vašim dětem a blízkým. Každý den může být lepší a lepší. Neklesejte na duchu. Buďte lepší!

Žádný učený z nebe nespadl

Máte pocit, že těch pravidel chování ve společnosti ostatních lidí je nějak moc. Kdo se to má všechno učit? V rodině vás k tomu příliš nevedli. Společné stolování bylo výjimkou. Tatínek si dal u televize vlašák a rohlík z papíru? Do divadla jste nechodili a vůbec příležitostí se dostat mezi lidi bylo pomálu? Ale vy chcete být lepší a učit se? Není nic jednoduššího.

Učte se. Čtěte. Jděte na kurz nebo přednášku. Pozorujte ostatní a ptejte se těch, kteří vědí.

Etiketa nezamrzla v minulém století. Mění se, tak jak se mění společnost, lidi a situace, ve kterých se každý den ocitáme.
rodina je základ

Shrnutí na závěr…

  • Začněte u sebe sama a u sebe doma
  • Vzdělávejte se – kdy a co v jaké situaci udělat správně
  • Buďte slušní a zdvořilí vždy a všude
  • Ohleduplnost a úcta k druhému 24/7

Budu ráda, až obnovíme obvyklý kontakt ve společnosti a etiketa home office se nebude týkat téměř celé země, že se uvidíme osobně na kurzu.

Krásný den a buďte hodní na sebe i ostatní❤

Klára Ubrýová
Klára miluje život, osobní rozvoj, dobré jídlo, četbu, kavárny, filmy, inspirativní osobnosti, etiketu, britskou královskou rodinu, Českou republiku a asi tak milión dalších věcí....❤