Oční kontakt není legrace. Dívejte se! …ale jak dlouho?

Oči jsou okna do duše – říká se a JE TO PRAVDA. Očima se nejen díváte, ale i mluvíte, smějete se, vyjadřujete celou škálu emocí, ale i vaše postoje a názory. Jak dobře zvládnout oční kontakt se dozvíte v tomto článku.

K tomu přidejte mimiku, gesta, držení těla a dynamiku celého vašeho těla – to vše o vás prozradí daleko víc, než byste často sami chtěli a někdy to bývá v rozporu s tím, co „říká“ tělo. Chcete přesvědčit zákazníka, obchodního partnera nebo tatínka vaší nastávající, že jste nejlepší? Naučte se udržovat správný oční kontakt. Zajistí vám to mnohé úspěchy. Je to jeden z nejdůležitějších aspektů řeči těla. A to už vůbec nemluvíme o tom, jak to funguje mezi mužem a ženou, že?

Arogantní náfuka nebo plachá laň?

Příliš dlouhý oční kontakt ukazuje na dominanci a nadřízenost. Pokud máte ve zvyku udržovat veeeelmi dlooouhý oční kontakt, máte patrně příliš vysoké sebevědomí, někdo by si mohl myslet, že jste i arogantní, drzí nebo přinejmenším poněkud divní. Drtivý a spalující pohled není žádoucí nikdy.

Na druhé straně z neustálého vyhýbání se očnímu kontaktu, těkání očima nebo dokonce z úplné ignorace při pohledu na zem, na špičky bot nebo do strany během celého rozhovoru, by druhý mohl získat pocit, že něco tajíte, že vám nelze důvěřovat nebo že se stavíte vyloženě nepřátelsky. Mám ale z každodenních situací pocit, že u uhýbačů pohledem nejčastěji jde o nízké sebevědomí nebo snahu zamaskovat nějaké emoce. Důvodů je zcela určitě mnohem více a záleží také na konkrétní situaci.

Jak dlouho se tedy dívat?

Myslete na staré známé VŠEHO S MÍROU.

Pohled zdravě sebevědomého člověka trvá přibližně 3 vteřiny. Už jen o pár vteřinek déle celou situaci mění.

Snažte se dodržovat pravidlo tří vteřin a prostě občas sklopte oči nebo se pohněte, čímž přirozeně na chvilku oční kontakt přerušíte.

Pokud se nemůžete zbavit pocitu, že na druhého upřeně zíráte, zkuste tzv. trojúhelníkovou metodu: dívejte se 3 vteřiny do jednoho oka druhé osoby, 3 vteřiny do druhého oka a 3 vteřiny na ústa.

Vše se dá velmi dobře trénovat a zvládnutí správného očního kontaktu není výjimkou.

Na co si také dát pozor při očním kontaktu:

Dbejte také na osobní prostor druhých. Nepříjemné pocity můžete nevědomky vyvolat i narušením osobního prostoru. Více o tom, jaké osobní zóny existují a jak je správně udržovat se dozvíte v mém kurzu.

Zkuste si udělat malý test

V restauraci nebo v kavárně se rozhlédněte po ostatních? Jak to funguje ve dvojicích? Udržují oční kontakt, nebo se každý dívá jinam? Mluví spolu, usmívají se, a přesto máte pocit, jako by se nevnímali? A co u vás doma? Kdy jste se naposledy partnerovi/partnerce zahleděli láskyplně do očí? ( v takové situaci na tři vteřiny můžete zapomenout 🙂 )

jak dlouho se dívat do očí?
jak dlouho se dívat do očí?

Jak tedy na oční kontakt?

 • Ve skupině lidí se snažte udržovat oční kontakt se všemi a pokud možno stejnou dobu
 • Aby byl vás první dojem dobrý – podívejte se do očí, udržte kontakt a pak začněte rozhovor
 • Usmívejte se i očima – neupřímný úsměv z povinnosti ostatní poznají
 • Při jednání s cizinci se předem ujistěte, jak je to s udržováním očního kontaktu v jejich kultuře
 • Nezírejte upřeně a bez přestávky – vyjadřujete urputnost, vlezlost nebo dokonce agresi
 • Délka správného očního kontaktu se počítá na vteřiny

Zvládnutý oční kontakt

Zvládnutý oční kontakt tedy znamená hledět druhému do očí bez pocitů nejistoty nebo napětí. Buďte přirození a uvolnění.

Vaše vstřícnost a vnitřní pohoda se odrážejí ve vašich očích, ať už spolu mlčíte nebo vedete klidný rozhovor..

Oční kontakt je zázrak mimoslovní komunikace. Je to umění, ale i technika, která má svá pravidla. Je to mocný nástroj

 • jak udělat dobrý obchod
 • jak vyjádřit emoce
 • Jak se zamilovat
 • jak někoho vyděsit
 • jak někoho přivést do rozpaků
 • jak někoho svádět….

Záleží na Vás 🙂

Krásný den všem přeje Klára

Klára Ubrýová
Klára miluje život, osobní rozvoj, dobré jídlo, četbu, kavárny, filmy, inspirativní osobnosti, etiketu, britskou královskou rodinu, Českou republiku a asi tak milión dalších věcí....❤