Kdo jsem?

Není lehké definovat sebe sama, ale zkusím to. Jsem žena, jsem kreativní maminka dvou dospívajících, nejúžasnějších holčiček na celém světě, jsem žena svého muže, jsem filmová fanynka, cestovatelka po českých a moravských luzích a hájích, vášnivá čtenářka, kavárenský povaleč, princezna a královna a v neposlední řadě nadšená propagátorka etiketybudování osobního stylu.

Pozornost je vzácná energie, která živí a posiluje vše, čemu ji věnujeme. Proto bychom s ní měly zacházet moudře a být opatrní v tom, kam ji dáváme. 

Čím trávíte obvykle nejvíce času ve Vašem životě?

Dle mého názoru je to čas s ostatními lidmi, v práci, doma, na dovolené. Prostě vždy a všude jste obklopeni lidmi a to jak se sami cítíte, zda jste sebe-vědomí, vyrovnaní a spokojení, se odráží ve Vašich vztazích s ostatními, ve Vašem chování, v tom, jak s lidmi umíte mluvit… a nejen o tom je etiketa.

Já a etiketa?

Co je etiketa pro mě?

V žádném případě to není nějaký zatuchlý soubor pravidel chování a stolování, který zamrzl v předminulém století. Možná vás to překvapí, ale etiketa je váš život. Je to váš čas. Je to váš každodenní chleba. Etiketa vás totiž provází vždy a všude, každý den, celý den. Je o vztazích mezi lidmi, o tom, jak se k ostatním chovat, jak s nimi mluvit. Když jste byli dětmi, rodiče vás určitě učili, že je slušné pozdravit, říct “Dobrý den”, kdy říct “Prosím”, kdy “ Děkuji”. I jako dospělí, když nastupujete do nové práce, co děláte nejčastěji? Seznamujete se s novými lidmi, mluvíte s nimi, musíte umět s nimi jednat a dobře vycházet. Také jistě chodíte s přáteli do restaurace nebo na vánoční firemní večírek, určitě jste někdy byli v hotelu, na svatbě nebo na pohřbu. Tam všude, aniž si to možná uvědomujete, dodržujete určitá pravidla, jak se v dané situaci chovat, abyste byli ohleduplní, vnímaví a laskaví k ostatním.

Přesto ani já jsem si nebyla toho všeho, výše napsaného, opravdu vědoma po celý svůj život. Jako dítě nebo teenager jsem o tom takto určitě nepřemýšlela a neuvědomovala si to. Ale všechno má svůj čas a vývoj. Jako optimista do morku kostí věřím, že se časy krásně oblečených dam a pánů uhlazených mravů první republiky pomalu vrací.

Rodina nade vše

To, co bylo a je vždy zásadní, je ovšem rodina. Jak to chodilo nebo chodí ve vaší rodině. Jestli společně stolujete, jak a jak často. Jak se chovají členové rodiny k sobě navzájem. A pokud jdete jako rodina mezi lidi, ať už na svatbu, večírek, do divadla, do kina, na narozeninovou oslavu, na návštěvu nebo na pohřeb, zda jste slušní, ohleduplní a umíte se chovat s respektem k dané situaci.

Každý z nás se učí každý den

To vše děti vnímají a přebírají od rodičů. Ale i když třeba v rodině ten nejlepší příklad nemáte nebo jste neměli a pokud chcete a záleží Vám na Vás samotných a na životě, který vedete, můžete se sami učit, vzdělávat se a být příkladem zase svým dětem nebo lidem kolem sebe.

Etiketa možná vzbuzuje v někom dojem, že dodržování jejích pravidel způsobí, že bude vypadat a chovat se nějak sešněrovaně neo nepřirozeně. Opak je pravdou. Tím, že vždy víte, CO, JAK A KDY udělat, Vám dá úžasný pocit jistoty, svobody a Vy budete přirození, uvolnění a skvělí společníci. Nebudete moralizovat, pozastavovat se nad případnými přešlapy ostatních a tím je otravovat. Toho se vyvarovat ostatně patří mezi základní pravidla etikety. Jak říká Oldřich Nový, jako emeritní professor společenského chování, v mém milovaném filmu Světáci, když pánům Brodskému, Sovákovi a Libíčkovi při večeři upadla celá láhev na zem a vylila se: “ Veškeré prohřešky proti etiketě necháváme naprosto bez povšimnutí.”

  • Uvolněte se a buďte vnímaví k ostatním.
  • Buďte ohleduplní a laskaví.
  • Udělá Vám to dobře a budete se skvěle cítit.

Bude mi nesmírnou ctí Vás světem etikety provést. Můžeme se navzájem inspirovat, ať už zde na mém blogu, na Facebooku nebo na Instagramu.

Spolupracuji také se skvělým projektem Akční ženy.com, kde také můžete nalézt mé články a inspirovat se komunitou skvělých žen.

Pokud budete chtít vědět víc, podívejte se také do sekce Co pro vás mám. Budu velmi ráda, když si je přečtete. Těším se na Vaši zpětnou vazbu, vaše postřehy, nápady. Vaše příběhy♥

Krásný den všem přeje

Klára♥