Jak jsme kupovali mému muži oblek aneb jaký vybrat?

V rámci zachování klidu a pohody všech členů naší rodiny, nenutím svého muže, aby se mnou nebo našimi holčičkami chodil do obchodů s oblečením, pokud to není opravdu nezbytně nutné – tzn. pokud on sám něco nutně nepotřebuje. Například OBLEK.

Občas totiž vidím v obchodě – s největší pravděpodobností – více či méně čerstvé novomanžele. A probíhá to asi takto: že žena chodí od stojanu ke stojanu a její muž za ní. Ona vše komentuje – velikost, barvu, vhodnost daného kusu k její pleti a postavě apod a u každé položky se ptá, co si o tom její milý myslí. „A co myslíš? Nebylo by tohle lepší než ten modrý svetřík? Nejsem si ale jistá touto velikostí? „ Tak se mladý pár přesouvá k modrému svetříku a opět konzultuje, jak situaci vyřešit. Každému, jak mu to vyhovuje 🙂

Nakupování oblečení, jak známo, je doménou a láskou většiny žen.  Co se týká mužů a nakupování oblečení, jejich role závisí na tom, zda je pro ně nakupováno za jejich účasti nebo bez nich, sami nakupují oblečení nebo jen doprovází ženu. Ať jde o vybavení na lyže nebo oblek, všechny tyto situace mají svá specifika 🙂 

Když jsem minule byla nakupovat oblečení s mými holčičkami, ocitla jsem v situaci muže, který, ač sám nic v obchodě s oblečením nepotřebuje, je tam a čeká. Většinu času jsem totiž stála a čekala, až si moje zlatíčka vyberou a všechno vyzkouší.

MÓDA
móda

Moje holčičky totiž milují oblečení i v některých obchodech, které já nepreferuji. Oblečení je velmi podobné, ne-li stejné, jako jsme nosili v devadesátých letech – džíny takzvané mrkváče, vysoké pasy, džínové bundy s obřími rukávy, milion druhů bizarních svetrů se střapečky, neuvěřitelnými norskými vzory a ozdobami a lá počátek devadesátých let, které jsem nosila před miliónem let v osmé třídě.

V takových obchodech jsem tedy v roli muže. Stojím, čekám a hledám, na co bych si po čtyřiceti minutách čekání sedla. Minule jsem našla dvě křesílka u stolečku s ponožkami. Seděli na nich ovšem dva muži. Jeden loky opřené o kolena, hlavu ve dlaních a pod ním stálo několik nákupních papírových tašek. Druhý byl opřený o opěradlo a jeho nepřítomný výraz mluvil za vše.

Každému, jak mu vyhovuje 🙂

U nás doma se s blížícími se tanečními kurzy naší milované dcerušky blížil i den, kdy bylo nutné navštívit obchod s pánskými obleky. Oblek nepatří mezi nejoblíbenější outfity mého muže a příležitostí, kdy je ochoten si ho vzít na sebe, je jak šafránu. Za dobu našeho manželství – přes dvacet let – měl (počítaje i nedávno nově koupený) – tři obleky.

Jaký oblek máte ve skříni?

Na počátku našeho vztahu měl oblek odpovídající té pradávné době. Druhý oblek jsme kupovali cca před 15 lety na svatbu našeho rodinného přítele. Bylo to nutné, protože v tom prvním by nebylo možné vyjít na ulici a patrně už se v té době nějak ve skříni smrsknul.

Tento druhý oblek by se dal považovat za ucházející maximálně před těmi patnácti lety. Ne tak dnes, kdy se nosí vyštíhlené obleky s projmutým sakem. Rukávy kratší jen k zápěstí a úzké spíše kratší kalhoty. Kalhoty by neměly rozhodně kvůli své délce nad nártem tvořit varhánky.

Kdo je připraven, není zaskočen 🙂

Jako zkušená vdaná žena, vědoma si nutnosti zachování své duševní rovnováhy, jsem  několikaměsíčním náskokem a v pravidelných intervalech upozorňovala svou drahou polovičku, že letos na podzim budeme kupovat nový oblek. Bylo to nezbytné, neboť na takovou akci bylo třeba se psychicky připravit.

Když se blížil termín první prodloužené, zašla jsem raději do obchodu. Bylo třeba připravit půdu, abychom – když už společně vyrazíme – nešli zbytečně. To by se pak totiž mohlo stát, že náš objekt zájmu zájem ztratí a už ho do obchodu nikdo nedostane. Zkontrolovala jsem otevírací dobu, prošla nabídku obchodu i se pozeptala, co bylo třeba.

Protože jsem nepodcenila přípravy, nákup nového obleku nemohl proběhnout lépe. A teď přijde otázka pro vás.

Jaký oblek jsme vybírali, pokud víme, že šlo o taneční/ples?

kupujeme oblek
kupujeme oblek

Na večerní akci – divadlo nebo ples – vybírejte rozhodně černý nebo tmavě modrý ( tzv.midnight blue), bílou košili a kožené šněrovací polobotky na tenké kožené podrážce, také černé.

Oblek bez košile nebrat ….

Košile na večerní akce může být, kromě bílé, i jemné pastelové barvy, světle modrá, krémová nebo jemně růžová. Pamatujte: čím jemnější vzor, tím více společenská košile.

Černá košile není smuteční, ale naopak neformální. Smuteční oblek tvoří černý oblek, bílá košile a černá kravata.

Další barvy sak nebo obleků jako je hnědá, šedá, světle modrá, béžová, s výraznými vzory – károvaný nebo proužkovaný – se nehodí na večer. Jde o obleky nošené během dne, samozřejmě dle určité události a max. do 19 hod.

Kravata a kapesníček jsou jediné prvky, kde lze uplatnit určitou míru kreativity a osobitosti. U nich se lze barevně vyřádit dle vkusu majitele a druhu akce.

oblek

 Proto, když můj muž vstoupil do obchodu, množství obleků všech barev, vzorů a materiálů ho zmátlo. Nicméně, volba byla usnadněna tím, že černý oblek byl jasná volba. Bylo to úžasné a neuvěřitelné. Zkusil si jeden černý oblek, který mu perfektně seděl, k tomu jsme vybrali i černý kožený pásek se stříbrnou sponou (kov na opasku musí ladit s hodinkami). A šli.

Za deset minut jsme stáli venku před obchodem a bylo to krásné. Můj muž byl nadšen, že své povinnosti dostál, oblek má a tedy klid na dalších pár let.

Shrnutí na závěr:

Oblek na večerní akce – ples, divadlo

  •  jedině černý nebo tmavě modrý oblek
  • opasek, hodinky a manžetové knoflíčky mají stejný kov
  • k černému nebo tmavě modrému obleku jen černé šněrovací boty, ne hnědé, ne mokasíny
  • černé boty s tenkou koženou podrážkou, ne gumovou, silnou nebo cokoli outdoorového
  • na večer ne obleky jiných barev nebo vzorované

Tip na závěr:

Pokud má váš muž doma oblek a nechcete investovat do nového nebo konfekční oblek nesedí ideálně, můžete zvážit tzv. MADE-TO-MEASURE – oblek „ na došití“, tzn. že konfekční polotovar vám krejčí upraví a přizpůsobí individuální postavě.

Přeji krásné a poklidné dny

Klára

Klára Ubrýová
Klára je lektorka a blogerka. V současné době píše dva blogy - na blogu Klára na čaji o páté se věnuje tématům - etiketa a britská královská rodina. V tomto projektu propojila studium historie a angličtiny, které jsou jejími celoživotními vášněmi. Zabývá se královskou rodinou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a její rolí v dnešní době, ale i dynastiemi, osobnostmi a událostmi, které ji ovlivnily. Blog Z deníku paní učitelky čerpá z její dlouholeté praxe lektorky angličtiny a mentorky v oblasti jazykového vzdělávání. Miluje život, dobré jídlo, četbu, kavárny, filmy, moderní kaligrafii, inspirativní osobnosti, Českou republiku a asi tak milión dalších věcí....❤
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.